Enerjincebinde
Enerjincebinde

Bitümlü Membran

Membran Nedir?
Genel anlamıya Membran Su Yalıtım Örtüsü olarak nitelendirilebilir.

Polimer esaslı plastiklerle Bitümün (asfalt) modifiye edilerek, Polyester veya camtülü gibi taşıyıcılarla birlikte üretilen su yalıtım örtüleridir.

Bitümler;
1.Polimer Bitümler                       Polimer Bitümler İki gruba ayrılır.

2.Okside Bitümler                         a)Plastomerik     b)Elastomerik

3.Penetrasyon Bitümleri

1.A) Plastomerik Bitümler; APP ile güçlendirilerek malzemenin Ultraviyole etkilerine karşı dayanımını ve uzun  kullanma ömrünü sağlayan sentetik kauçuklardır.
APP Nedir? Ilıman iklim kuşağı için elverişli olan bu tip membranlarda bitümün dayanıklılığını arttırmak için termoplastik reçineli Atactic Polipropilen (APP) kullanılır.ODE Membran Opal ve Granat Serisi APP destekli Plastomerik Bitümlü Membran özelliğindedir.

Ayrıca membranların fiziksel dayanıkllığını arttırmak için de taşıyıcı olarak camtülü ve polyester keçe kullanılmaktadır. Şalumo Ateşi ve sıcak asfalt ile kolay uygulanabilen bir üründür.

1.B)Elastomerik Bitümler ; SBS ile güçlendirilerek Ultraviyole etkilerine karşı dayanımı ve uzun kullanma ömrü sağlayan sentetik kauçuklardır.

SBS Nedir? Bitümün dayanıklılığını arttırmak için termoplastik reçine içeren, Styrene-Butadiene-Styrene (Yüksek esneklik kabiliyeti olan suni kauçuk esaslı polimer) kullanılır. ODE Membran Rubin Serisi bu özelliktedir.

Yaşlanma direnci yüksek, soğuk iklimlerde kararlılığını koruyarak yüksek kullanım performansı sağlayan bu tip membranlar soğuk iklim şartlarında ve esnekliğin yüksek olması istenen hareketli yapılarda kullanılırlar.Düşük sıcaklıklarda bile malzeme sürekli bir elastikiyet halindedir.

Diğer bitümlerde olduğu gibi Elastromerik bitümlerde de taşıyıcı olarak camtülü ve polyester keçeler kullanılmaktadır.Soğuk hava koşullarında çatlama ve kırılma olmaz.Membran kaplama işleminde Şalumo ateşi ve sıcak asfalt ile kolay uygulanabilen bir üründür.

Membran Taşıyıcıları – 1)Polyester  2) Camtülü

 

1. Polyester Keçe Taşıyıcılı Membranlar
150 gr/m2, 170 gr/m ², 180gr/m2 veya 250gr/m2 ağırlıklı polyester keçe kullanılarak üretilen su yalıtım membranları ‘Polyester Keçe Taşıyıcılı Membranlar’dır.

2mm, 3mm, 4mm kalınlıklarında kullanıma sunulmuştur.

2. Camtülü Taşıyıcılı Membranlar
50 gr/m ² , 80 gr/m2 ağırlıklı camtülü kullanılarak üretilen su yalıtım membranları ise ‘Camtülü Taşıyıcılı Membranlar’ olarak adlandırılır.

2mm, 3mm, 4mm kalınlıklarında kullanıma sunulmuştur. Her iki yüzü polietilen ile kaplanmıştır.

Arduazlı Membranlar ( Yeşil,Kırmızı,Gri Taşlı)

Dış mekanda kullanılacak membranlar doğal taşlar ile görünüm bakımından dekoratifleştirilmiştir.Granür şeklindeki renkli mineraller ile lamine edilmiştir. Bu tür membranlara Arduazlı membran denir ve sadece bir yüzü polietilen ile kaplanmıştır.Genellikle tercih edilen membran renkleri ; yeşil,kırmızı ve gridir.

Folyolu Membranlar

Tek yüzü polietilen kaplı olan diğer bir ürün Aluminyum Folyolu Membrandır.

Membran Nerelerde Kullanılır?
” Teras Çatılar
” Temeller
” Kırma Çatılar
” Gizli dere uygulamaları
” Yağmur dereleri
” Çiçeklikler
” Pis Su Arıtma Tesisleri
” Bahçe Teras Uygulamaları
” Göletler
” Otoparklar
” Su Depoları
” Basınçlı Yer Altı Problemleri
” Islak mekanların su ve buhar yalıtımı
” İstinat Duvar ve Bodrum duvarları yalıtımında

 

En Çok Satılanlar

Best online bookmaker Sky Bet read full bookie review at bettingy.com